Dva Mars Orbiters si povídali za atmosférické vědy

Mission Extensions pro Interplanetary Robot Explorers jsou obvykle pokračovat v jejich primární misi. Někdy je však hardware již na palubě umístěno do románu. Evropská kosmická agentura začala používat rádiové vybavení na palubě Dvě Mars Orosbiters sondovat marťanskou atmosféru.

Vědecký základ je přímočarý: rádiové signály jsou ovlivněny cokoliv cestou. Při přenosu dat jsou tyto účinky minimalizovány. Ale můžeme také využít za atmosférickou vědu na Zemi. ESA aplikovala stejný koncept na Marsu: Přenosem známého signálu z jednoho Mars Orbitteru na druhého, změny v přijatém signálu říká vědci něco o marťanské atmosféře mezi nimi.

Teorie tak zní dobře, ale inženýrská implementace vzala nějakou práci. Většina rádiových zařízení na palubě ESA Orbiters nebyla navržena tak, aby si navzájem mluvila. Ve skutečnosti byly záměrně odlišné k minimalizaci rušení. Oba Mars Express a TRACE Gas Orbitter však byly navrženy tak, aby fungovaly jako datové relé pro povrchové sondy, a ne jen ten, který každý byl přepravován do Marsu. Jejich příbuzný rádiový převod byl tedy dostatečně flexibilní, aby byl tento experiment přizpůsoben.

Tyto dva stroje byly zahájeny v průběhu desetiletí. Přesto by se mohli navzájem komunikovat v orbi Marsu pomocí rádií původně určených pro rozhovor s povrchem. V blízké budoucnosti bude takový chvění pravděpodobně omezený, jak trasový plynový orbiter je stále uprostřed své primární mise. Ale tento úspěch nechá ESA přemýšlet o tom, jak moc tlačit myšlenku v budoucnu. Mezitím Mars Express bude pokračovat ve svém pozorování Marsu, dělat věci jako dávat americký kontext na vytrvalost roveru přistání.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post